Products Wilo. Page 4

WILO is a German manufacturer of pumps and pumping systems for the construction machinery, water supply and industry headquartered in Dortmund, Germany.
The company, founded in 1872 as a copper and brass factory by Ludwig Oplender, has more than 60 subsidiaries in more than 50 countries and employs about 7,800 people.
Pre-order only
Vendor code: 4024284.
| Producer | Wilo |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Material | AISI 304 stainless steel |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$360
Pre-order only
Vendor code: 2551469
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 5.3 |
| Feed height, m | 49.1 |
| Power capacity, kW | 0,5 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$3,055
Pre-order only
Vendor code: 2120650
| Frequency control | Yes |
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 22.5 |
| Feed height, m | 9 |
| Power capacity, kW | 0,4 |
$1,210
Pre-order only
Vendor code: 4231487
| Producer | Wilo |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1" |
| Rate of turn, rpm | 2900 |
$379
Pre-order only
Vendor code: 4201302
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 98 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,396
Pre-order only
Vendor code: 4201347
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 51 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$783
Pre-order only
Vendor code: 4201361
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 118 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,120
Pre-order only
Vendor code: 4201377
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 55 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$861
Pre-order only
Vendor code: 4201395
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.5 |
| Feed height, m | 122 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,096
Pre-order only
Vendor code: 4201414
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 60 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$957
Pre-order only
Vendor code: 4201434
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 130 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,517
Pre-order only
Vendor code: 4201304
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 18 |
| Feed height, m | 82 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,600
Pre-order only
Vendor code: 4201328
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 78 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,576
Pre-order only
Vendor code: 4183404
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 70 |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$1,904
Pre-order only
Vendor code: 4183430
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 80 |
| Feed height, m | 65 |
| Input pipe diameter | DN80 |
| Output pipe diameter | DN80 |
$2,260
Pre-order only
Vendor code: 4201022
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 30 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$668
Pre-order only
Vendor code: 4201046
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 4 |
| Feed height, m | 90 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$933
Pre-order only
Vendor code: 4201088
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6 |
| Feed height, m | 55 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$823
Pre-order only
Vendor code: 4201112
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 6.4 |
| Feed height, m | 125 |
| Input pipe diameter | G 1" |
| Output pipe diameter | G 1" |
$1,063
Pre-order only
Vendor code: 4201143
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 10 |
| Feed height, m | 70 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
| Output pipe diameter | G 1 1/4" |
$990
Pre-order only
Vendor code: 4200936
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 20 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$709
Pre-order only
Vendor code: 4200960
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 16 |
| Feed height, m | 105 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
| Output pipe diameter | G 1 1/2" |
$1,512
Pre-order only
Vendor code: 4200993
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 26 |
| Feed height, m | 78 |
| Input pipe diameter | G 2" |
| Output pipe diameter | G 2" |
$1,419
Pre-order only
Vendor code: 4183361
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 34 |
| Feed height, m | 125 |
| Input pipe diameter | DN50 |
| Output pipe diameter | DN50 |
$2,437
Pre-order only
Vendor code: 4183388
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 55 |
| Feed height, m | 64 |
| Input pipe diameter | DN65 |
| Output pipe diameter | DN65 |
$1,797
Pre-order only
Vendor code: 4024292
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 22 |
| Power capacity, kW | 0,55 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$289
Pre-order only
Vendor code: 4024300
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 8 |
| Feed height, m | 68 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 1 1/4" |
$465
Pre-order only
Vendor code: 4024288
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 5 |
| Feed height, m | 56 |
| Power capacity, kW | 0,75 |
| Input pipe diameter | G 1" |
$366
Pre-order only
Vendor code: 4024306
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 12 |
| Feed height, m | 48 |
| Power capacity, kW | 1,5 |
| Input pipe diameter | G 1 1/2" |
$589
Pre-order only
Vendor code: 2121204
| Producer | Wilo |
| Pump capacity, m3/h | 50 |
| Feed height, m | 30 |
| Power capacity, kW | 4 |
| Input pipe diameter | DN40 |
$1,148


























































































































































